SMBJ120A-13-F
Mfr.Part #:
SMBJ120A-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMB(DO-214AA) SMD/SMT Working Voltage:120 V Breakdown Voltage:153 V Clamping Voltage:193 V Peak Pulse Power:600 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)120 V
Length4.57 mm
Width3.9 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current5 µA
Power Rating600 W
Composition(Kit Type)Zener
Height2.62 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Number of Elements1
Working Voltage120 V
Max Power Dissipation600 W
Power Dissipation600 W
Peak Pulse Current3.1 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage153 V
Max Reverse Leakage Current5 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Unidirectional
Min Breakdown Voltage133 V
Reverse Standoff Voltage120 V
Clamping Voltage193 V
Peak Pulse Power600 W
Power Line ProtectionNo
Number of Unidirectional Channels1
Max Surge Current3.1 A
Reverse Breakdown Voltage133 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage153 V